Skip to content

229 Magie Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block907
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
44%
Improvement Value:$105,000
56%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+2.5%
2024$8,085+4.8%
2023$7,714+0.7%
2022$7,661+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 6345, Page 616Recorded10/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925