Skip to content

315 Montague Ave

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1963

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block2002
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F 2 2BG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage2,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
27%
Improvement Value:$83,100
73%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,333+3.0%
2024$12,940+1.4%
2023$12,764+0.5%
2022$12,703+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From: CYR,CAROL ANN & JAMES M

To: CHIANG, MICHAEL A & HEATHER

Sq Ft2,328DeedBook 6364, Page 40Recorded3/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963