Skip to content

412 Willow Ave

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 2, 2008

Property Information

Block503
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F F 1AG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage2,025
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
28%
Improvement Value:$58,200
72%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+3.0%
2024$9,251+1.4%
2023$9,125+0.5%
2022$9,082+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From: MANNINO,LAWRENCE & MARCELA

To: HALL,THOMAS & YASMINDA

Sq Ft2,025DeedBook 5734, Page 246Recorded9/29/2008

Property Sale

Sale
$223,000

From: HUGHES, CHERRE E

To: MANNINO, LAWRENCE & MARCELA

Sq Ft2,025DeedBook 5117, Page 155Recorded5/14/2001

Property Built

Built

Year Built: 1950