Skip to content

326 Willow Ave

Scotch Plains, NJ 07076

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block901
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityScotch Plains Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,227
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
25%
Improvement Value:$52,500
75%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+3.0%
2024$7,995+1.4%
2023$7,886+0.5%
2022$7,848+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,000

From: CHUKUKA, CHINEDUM A & EDITH

To: MOLINA-CHEVEZ, RAFAEL & IVONNE D

Sq Ft2,239DeedBook 5544, Page 675Recorded11/10/2005

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3734, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1956