Skip to content

439 Meisel Ave

Springfield, NJ 07081

Built 1948

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 13, 2006

Property Information

Block2001
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,100
56%
Improvement Value:$166,700
44%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+1.7%
2024$8,849+11.7%
2023$7,921+1.6%
2022$7,798+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4725, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1948