Skip to content

65 Twin Oaks Oval

Springfield, NJ 07081

Built 1957

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block2002
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,151
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,600
40%
Improvement Value:$348,900
60%
Total Assessment$577,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,716+1.7%
2024$13,490-0.2%
2023$13,513+1.6%
2022$13,302+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3910, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1957