Skip to content

37 Janet Lane

Springfield, NJ 07081

Built 1957

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 6, 1995

Property Information

Block2004
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
35%
Improvement Value:$423,800
65%
Total Assessment$653,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,516+13.5%
2024$13,675-1.5%
2023$13,877+1.6%
2022$13,661+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4219, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1957