Skip to content

9 Prospect Pl

Springfield, NJ 07081

Built 1924

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block201
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
33%
Improvement Value:$377,200
67%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,376+1.7%
2024$13,156+15.6%
2023$11,383+1.6%
2022$11,206+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000
DeedBook 6402, Page 284Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5651, Page 214

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5504, Page 747

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5005, Page 350

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3591, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1924