Skip to content

2 Layng Ter

Springfield, NJ 07081

Built 1957

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 22, 1995

Property Information

Block3003
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
39%
Improvement Value:$355,200
61%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,908+1.7%
2024$13,680+8.2%
2023$12,642+1.6%
2022$12,445+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4282, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1957