Skip to content

24 Perry Place

Springfield, NJ 07081

Built 1926

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Sep 19, 1995

Property Information

Block405
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,133
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
47%
Improvement Value:$188,600
53%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+1.7%
2024$8,276+20.2%
2023$6,887+1.6%
2022$6,779+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4294, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1926