Skip to content

181 Meisel Ave

Springfield, NJ 07081

Built 1946

Last Sale Date
Jan 1, 2022

Property Information

Block905
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
36%
Improvement Value:$338,600
64%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628+1.7%
2024$12,421+10.0%
2023$11,287+1.6%
2022$11,111+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2987, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1946