Skip to content

27 Beverly Rd

Summit, NJ 07901

Built 1961

Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block511
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySummit City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
50%
Improvement Value:$142,000
50%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,476+0.7%
2024$12,393+0.2%
2023$12,364-1.0%
2022$12,487-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5912, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1961