Skip to content

316 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 26, 2019

Property Information

Block1006
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$25,700
62%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+3.1%
2024$9,036+6.2%
2023$8,511+2.0%
2022$8,341+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 6346, Page 665NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/6/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5609, Page 725

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3463, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1940