Skip to content

410 Bergen StUnion, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block1011
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
40%
Improvement Value:$30,700
60%
Total Assessment$51,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,488+3.1%
2024$11,138+6.2%
2023$10,490+2.0%
2022$10,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 6078, Page 342NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4174, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1949