Skip to content

243 Monticello St

Union, NJ 07083

Built 1925

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block1012
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
39%
Improvement Value:$20,900
61%
Total Assessment$34,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+3.2%
2024$7,389+6.2%
2023$6,959+2.0%
2022$6,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4438, Page 340

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3593, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1925