Skip to content

253 New Jersey Ave

Union, NJ 07083

Built 2014

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block1014
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$66,900
77%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,423+3.1%
2024$18,830+6.2%
2023$17,735+2.0%
2022$17,382+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,152DeedBook 6348, Page 416Recorded11/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

DeedBook 5951, Page 752NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2013