Skip to content

740 Green Lane

Union, NJ 07083

Built 2005

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block105
Lot17.20
QualifierC0020
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionHAMILTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage2.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
29%
Improvement Value:$37,400
71%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+3.1%
2024$11,355+6.2%
2023$10,694+2.0%
2022$10,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,224DeedBook 6510, Page 2011Recorded6/1/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 6170, Page 26Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$476,000
DeedBook 5543, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$483,000
DeedBook 5394, Page 857