Skip to content

309 Stockton Rd

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block1105
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
41%
Improvement Value:$31,500
59%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,868+3.1%
2024$11,506+6.2%
2023$10,837+2.0%
2022$10,621+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 6383, Page 253Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5206, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1950