Skip to content

644 Fairfield Way

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block1201
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
37%
Improvement Value:$37,800
63%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,411+3.2%
2024$13,001+6.2%
2023$12,245+2.0%
2022$12,001+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded1/5/2010

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1949