Skip to content

406 Prescott Rd

Union, NJ 07083

Built 1947

Last Sale Price
$359,250
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block1201
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
38%
Improvement Value:$34,100
62%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+3.1%
2024$11,918+6.2%
2023$11,225+2.0%
2022$11,001+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$359,250

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/31/2012

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1947