Skip to content

653 Fairfield Way

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block1203
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
33%
Improvement Value:$44,500
67%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,841+3.1%
2024$14,388+6.2%
2023$13,552+2.0%
2022$13,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From: FULLER, JAMES R EXR

To: GONZALEZ, CARLOS & CROWLEY, KURT

Sq Ft2,285DeedBook 6551, Page 2494NU CodeOutside sample period (5)Recorded7/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1941