Skip to content

671 Duquesne Terr

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block1205
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
38%
Improvement Value:$35,100
62%
Total Assessment$56,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628+3.1%
2024$12,243+6.2%
2023$11,531+2.0%
2022$11,301+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 6569, Page 2975NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940