Skip to content

306 Minute Arms Rd

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block1209
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
36%
Improvement Value:$37,100
64%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+3.1%
2024$12,525+6.2%
2023$11,796+2.0%
2022$11,561+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 6380, Page 2884Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft32,000DeedBook 6240, Page 112NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3581, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1951