Skip to content

363 Sherwood Rd

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block1214
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
39%
Improvement Value:$32,200
61%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801+3.1%
2024$11,441+6.2%
2023$10,776+2.0%
2022$10,561+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$339,500

From:

To:

DeedBook 5860, Page 892Recorded4/29/2011

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 3617, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1938