Skip to content

370 Lum Ave

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Date
May 31, 1977

Property Information

Block1217
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
40%
Improvement Value:$30,600
60%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+4.6%
2024$10,900+6.2%
2023$10,266+2.0%
2022$10,061+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3104, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1939