Skip to content

953 Carteret Ave

Union, NJ 07083

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block1301
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
46%
Improvement Value:$21,700
54%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+3.1%
2024$8,711+6.2%
2023$8,204+2.0%
2022$8,041+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 6297, Page 352Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925