Skip to content

1340 Morris Ave

Union, NJ 07083

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block1302
Lot31

Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
31%
Improvement Value:$51,000
69%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,517+3.1%
2024$16,013+6.2%
2023$15,082+2.0%
2022$14,781+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6538, Page 2241Recorded3/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985