Skip to content

737 Suburban RdUnion, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 7, 1990

Property Information

Block1308
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
40%
Improvement Value:$30,200
60%
Total Assessment$50,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,060+3.2%
2024$10,715+6.3%
2023$10,077+2.1%
2022$9,871+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3628, Page 715

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3475, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1939