Skip to content

1256 Wildwood Terr

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block1402
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
47%
Improvement Value:$20,000
53%
Total Assessment$37,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+3.1%
2024$8,148+6.2%
2023$7,674+2.0%
2022$7,521+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6555, Page 2063Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5581, Page 109

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5129, Page 125

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4817, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1941