Skip to content

1221 Oak Pl

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block1404
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
36%
Improvement Value:$36,100
64%
Total Assessment$56,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,539+3.1%
2024$12,156+6.2%
2023$11,449+2.0%
2022$11,221+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft2,617DeedBook 6394, Page 2530Recorded12/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950