Skip to content

1093 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1935

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1407
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
41%
Improvement Value:$22,800
59%
Total Assessment$38,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+3.1%
2024$8,408+6.2%
2023$7,919+2.0%
2022$7,761+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 6342, Page 451Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4806, Page 276

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3868, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1935