Skip to content

1039 Bertram Terr

Union, NJ 07083

Built 1926

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block1409
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
41%
Improvement Value:$30,200
59%
Total Assessment$51,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,216+3.2%
2024$10,866+3.8%
2023$10,470+2.0%
2022$10,261+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From: LORIA, JOSEPH J & BARBARA M, LORIA, JOSEPH J & BARBARA M

To: MULLIGAN, ALFRED & MADELYN, MULLIGAN, ALFRED & MADELYN

Sq Ft1,734DeedBook 6389, Page 2729Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3398, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1926