Skip to content

1065 Sterling Rd

Union, NJ 07083

Built 1934

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block1410
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
43%
Improvement Value:$27,900
57%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,574+6.2%
2023$9,960+2.0%
2022$9,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6287, Page 81Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5122, Page 145

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4752, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1934