Skip to content

1218 Biscayne Blvd

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block1501
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
35%
Improvement Value:$38,100
65%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,098+3.1%
2024$12,698+9.2%
2023$11,633+2.0%
2022$11,401+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$548,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 6392, Page 137Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 5931, Page 554Recorded11/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1959