Skip to content

1469 Vauxhall RdUnion, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block1501
Lot60
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
50%
Improvement Value:$21,800
50%
Total Assessment$43,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+3.1%
2024$9,383+6.2%
2023$8,837+2.0%
2022$8,661+7.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6446, Page 465Recorded1/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1938