Skip to content

1221 Biscayne BlvdUnion, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block1502
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
36%
Improvement Value:$36,600
64%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,785+3.1%
2024$12,395+6.2%
2023$11,674+2.0%
2022$11,441+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3503, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1959