Skip to content

1207 Brookside Ave

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block1503
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
39%
Improvement Value:$33,000
61%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+3.1%
2024$11,680+6.2%
2023$11,000+2.0%
2022$10,781+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 6273, Page 669Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4415, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1963