Skip to content

1238 Roger Ave

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1504
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
54%
Improvement Value:$17,300
46%
Total Assessment$37,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+3.1%
2024$8,169+23.9%
2023$6,592+2.0%
2022$6,461+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6463, Page 25NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1928