Skip to content

1177 Harmony Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block1602
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
42%
Improvement Value:$27,600
58%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.1%
2024$10,314+6.2%
2023$9,715+2.0%
2022$9,521+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6450, Page 145Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 4788, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1953