Skip to content

1401 Morris Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block1608
Lot49
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
36%
Improvement Value:$60,800
64%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,278+3.1%
2024$20,629+6.2%
2023$19,429+2.0%
2022$19,042+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4687, Page 192