Skip to content

1466 Brookside Dr

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block1609
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
44%
Improvement Value:$25,600
56%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+3.1%
2024$9,989+6.2%
2023$9,409+2.0%
2022$9,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From: MEIER, STEPHEN F, EXC

To: MOUSA, AYMAN & TAWFIK, EMAN

Sq Ft1,733DeedBook 6534, Page 2448NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1939