Skip to content

1309 Amherst AveUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block1801
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
44%
Improvement Value:$26,400
56%
Total Assessment$47,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,617+3.1%
2024$10,293+6.2%
2023$9,694+2.0%
2022$9,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 6018, Page 23Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 5909, Page 188NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1955