Skip to content

1215 Schmidt AveUnion, NJ 07083

Built 1926

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block1804
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
42%
Improvement Value:$29,000
58%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.2%
2024$10,835+11.8%
2023$9,694+2.0%
2022$9,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6432, Page 471Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4739, Page 338

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3796, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1926