Skip to content

140 Parkside Dr

Union, NJ 07083

Built 1989

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block1901
Lot1.46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
32%
Improvement Value:$41,700
68%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,791+3.2%
2024$13,370+6.2%
2023$12,592+2.0%
2022$12,341+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6358, Page 2623Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3609, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1989