Skip to content

269 Parkside Dr

Union, NJ 07083

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block1906
Lot1.12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
33%
Improvement Value:$40,300
67%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478+3.1%
2024$13,066+6.2%
2023$12,307+2.0%
2022$12,061+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 6327, Page 500Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3531, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1987