Skip to content

Walker Ave

Union, NJ 07083

Built 1947
Apartment

Last Sale Price
$76,275,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block2002
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description80 APTS.
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
35%
Improvement Value:$680,000
65%
Total Assessment$1,046,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$233,791+3.1%
2024$226,658+6.2%
2023$213,478+2.0%
2022$209,221+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,275,000
DeedBook 5490, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$32,500,000
DeedBook 3426, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1947