Skip to content

801 Bishop St

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block201
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
39%
Improvement Value:$34,000
61%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,517+3.2%
2024$12,135+6.2%
2023$11,429+2.0%
2022$11,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5292, Page 226

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3541, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1941