Skip to content

550 North Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Sep 18, 2003

Property Information

Block201
Lot18

Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
25%
Improvement Value:$99,300
75%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,593+3.1%
2024$28,690+6.2%
2023$27,022+2.0%
2022$26,483+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 5402, Page 469