Skip to content

821 Travers St

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block202
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
46%
Improvement Value:$26,100
54%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.1%
2024$10,509+6.2%
2023$9,898+2.0%
2022$9,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5577, Page 182

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4530, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1939