Skip to content

827 Hueston St

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 16, 1999

Property Information

Block203
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
44%
Improvement Value:$27,300
56%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,818+3.1%
2024$10,488+6.2%
2023$9,878+2.0%
2022$9,681+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4905, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1955